
Grupa 48 chińskich deweloperów iOS złożyła skargę antymonopolową do SAMR, zarzucając Apple niespełnienie obietnicy o najniższej prowizji dla rynku chińskiego. Żądają warunków porównywalnych z Brazylią i UE.
Jak podaje MacRumors na podstawie „South China Morning Post”, 48 chińskich deweloperów iOS skierowało otwarty list do Państwowej Administracji ds. Regulacji Rynku (SAMR), zarzucając Apple niewywiązanie się z obietnicy zaoferowania chińskiemu rynkowi najniższej prowizji. Domagają się wszczęcia dochodzenia i ukarania firmy za narzucanie „nieuczciwych i wygórowanych” opłat.
Apple pobiera w Chinach prowizję w wysokości 25% od płatnych aplikacji i zakupów w aplikacjach — obniżoną w marcu z 30%. Tymczasem w Brazylii, po ostatnim porozumieniu z tamtejszym regulatorem, prowizja wynosi od 10 do 21% plus opłata processingowa 5%. W UE deweloperzy mogą dystrybuować aplikacje przez alternatywne sklepy, co de facto obniża efektywną prowizję do choćby 5%. Chińscy deweloperzy wskazują te przykłady jako dowód, iż Apple może zaoferować lepsze warunki — i celowo tego nie robi na ich rynku.
Chiny są największym rynkiem App Store pod względem przychodów: w 2025 roku wygenerowały 562 miliardy dolarów z łącznych 1,4 biliona.
Apple ogłasza zmiany w iOS w Brazylii
Jeśli artykuł 48 chińskich deweloperów skarży Apple do regulatora — chcą takich samych warunków jak Brazylia nie wygląda prawidłowo w Twoim czytniku RSS, to zobacz go na iMagazine.

4 godzin temu
















