Google Pixel 10 z potrzebnym ulepszeniem. Koniec bólów głowy?

17 godzin temu

Przez długi czas Google zdawało się nie przejmować jedną z kluczowych cech wyświetlaczy – tak zwanym przyciemnianiem PWM. Choć większość chińskich producentów już od lat chwali się ekranami z bardzo wysokimi częstotliwościami PWM, w przypadku Pixeli trudno było mówić o podobnej dbałości o komfort wzroku użytkowników. W końcu ekran Pixela 9 cechuje się przyciemnianiem PWM tylko z częstotliwością 240 Hz. Dla porównania częstotliwość PWM w OnePlusie 13 to 2160 Hz. Na szczęście wygląda jednak na to, iż gigant z Mountain View w końcu zaczął się tym tematem interesować.

Pixel 10 z wyższą częstotliwością PWM

Według najnowszych doniesień Google podobno wreszcie planuje wyposażyć swoje przyszłe urządzenia w ekrany z wyższą częstotliwością PWM (Pulse Width Modulation). Choć żadnych szczegółów jeszcze nie ujawniono oficjalnie, wszystko wskazuje na to, iż Pixel 10 będzie pierwszym telefonem tej marki z wyświetlaczem o wyraźnie wyższej częstotliwości ściemniania PWM.

Pixel 9 | Źródło: własne

To długo wyczekiwana zmiana, szczególnie przez osoby wrażliwe na migotanie ekranów. Takie osoby, korzystając z Pixela 9 i innych telefonów z wyświetlaczami o niskiej częstotliwości PWM, doświadczają szeregu nieprzyjemnych objawów, na czele z bólem głowy.

Dlaczego PWM ma znaczenie i jak wpływa na codzienne użytkowanie?

PWM to metoda regulowania jasności wyświetlacza poprzez szybkie włączanie i wyłączanie jego podświetlenia. Im niższa częstotliwość tego migotania, tym bardziej zauważalne i uciążliwe może ono być dla naszych oczu – choćby jeżeli sami sobie z tego nie zdajemy sprawy. Efektem mogą być nie tylko bóle głowy, ale też zmęczenie wzroku, a choćby problemy ze snem.

W związku z powyższym coraz więcej producentów stawia na wyświetlacze z wysoką częstotliwością PWM – wynoszącą 1440 Hz, a choćby ponad 2000 Hz. Oby w nowych Pixelach częstotliwość przyciemniania PWM była równie wysoka, a nie na poziomie chociażby 500 Hz.

Pixel 10 – kiedy?

Na potwierdzenie omówionej tu informacji najpewniej będziemy musieli poczekać do lata. Pixele 9 miały swoją premierę w sierpniu minionego roku i podejrzewam, iż premiera ich następców, czyli Pixela 10, Piela 10 Pro i Pixela 10 Pro XL, nastąpi w analogicznym okresie bieżącego roku. Nieco wcześniej, bo prawdopodobnie najpóźniej w czerwcu, zadebiutuje Android 16.

Pixel 9a – recenzja. Jak sprawdza się nowy średniak od Google?

Źródło: Android Central, fot. tyt. własne

Google PixelGoogle Pixel 10smartfony
Idź do oryginalnego materiału