Idzie nowa generacji ekranów OLED – już niedługo na rynku! Trafi do telewizorów?

2 tygodni temu
OLED jest stosunkowo leciwą technologią, która przez ostatnią dekadę przeszła kilka różnych ewolucji - zwłaszcza jeżeli chodzi o zastosowania w telewizorach. Po RGB OLED, WOLED i QD-OLED, pojawiła się teraz kolejna odmiana o nazwie "eLeap". Jakie są jej główne cechy i czy możemy spodziewać się jej w telewizorach? Produkcja ma ruszyć jeszcze w 2024 roku.


Nowa generacja wyświetlaczy OLED: "eLeap". Czy zobaczymy ją w telewizorach?
Japan Display, producent wyświetlaczy, ogłosił plany wprowadzenia nowego rodzaju wyświetlaczy OLED o nazwie "eLeap" do masowej produkcji przed końcem 2024 roku. Początkowo będą one dedykowane do laptopów, telefonów i innych urządzeń przenośnych.
Nowa wersja technologii OLED, nazwana "eLeap", powstała w wyniku współpracy firm Sony, Toshiba i Hitachi, które połączyły swoje działy wyświetlaczy w firmie Japan Display. Prezentacja tej technologii odbyła się w 2022 roku, obiecując dwukrotnie większą efektywność, dwukrotnie wyższą jasność szczytową oraz trzykrotnie dłuższą żywotność w porównaniu do w tej chwili dostępnych paneli OLED.
Różnica w generowanej jasności pomiędzy konwencjonalnym ekranem OLED a OLED "eLeap"; fot. Japan Display
Początkowo Japan Display planowało rozpoczęcie masowej produkcji w 2025 roku, ale w tej chwili twierdzi, iż prace zostaną przyspieszone. Fabryka szóstej generacji (G6) w Japonii jest jednym z dwóch planowanych przez firmę zakładów. Japan Display ma także nadzieję na uruchomienie fabryki ósmej generacji (8.7G) w Chinach, chociaż chiński partner HKC Corp zrezygnował z tego projektu. Japan Display sugeruje, iż może kontynuować projekt samodzielnie, ale fabryka 8.7G nie będzie gotowa przed 2027 rokiem. Taki zakład pozwoliłby Japan Display na produkcję znacznie większych paneli OLED.
Pierwszy z paneli "eLeap" przeznaczonych do masowej produkcji to 14-calowy OLED przeznaczony do laptopów. Według firmy może on osiągnąć jasność szczytową 1600 nitów, korzystając z jednowarstwowej struktury. Z kolei dzięki strukturze podwójnej, "eLeap" może osiągać poziomy jasności przekraczające 3000 nitów, zgodnie z zapewnieniami Japan Display.

Oficjalnie nie zostały jeszcze ogłoszone żadne partnerstwa z markami konsumenckimi, dlatego nie jest w tej chwili jasne, dla jakich konkretnych urządzeń i marek jest przeznaczony "eLeap". Nie jest również pewne, czy w przyszłości "eLeap" zostanie zastosowany w telewizorach.
"eLeap" to pierwsza technologia OLED wykorzystująca fotolitografię, co umożliwia uzyskanie większej jasności i dłuższej trwałości.
Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1713784395


Telewizory - przeczytaj więcej:
Idź do oryginalnego materiału