DLSS, czyli Deep Learning Super Sampling, to technologia skalowania obrazu oparta na sztucznej inteligencji, stworzona przez firmę Nvidia. Oczywiście nie jest ona jedyna wśród rozwiązań tego typu, ale biorąc pod uwagę AMD FSR i Intel XeSS, zostawia je mocno w tyle. jeżeli jesteś ciekaw, co nowego w tym temacie ma do powiedzenia grupa zielonych, zapraszam do artykułu.
Ponad 700 gier i aplikacji wykorzystuje technologie RTX, a co tydzień pojawiają się lub są zapowiadane nowe gry wprowadzające technologie Nvidia DLSS, Nvidia Reflex i zaawansowane efekty śledzenia promieni
Tym razem zacznę omawianie nowości od konkurencji. AMD FSR i Intel XeSS to popularne metody zwiększania liczby klatek na sekundę w grach. Jednak FSR obsługuje znacznie więcej tytułów (356) niż XeSS (161). Chociaż AMD wprowadza FSR 4.0, jego główne zastosowanie przez cały czas sprowadza się do skalowania obrazu, a nie generowania nowych klatek. XeSS wciąż cieszy się mniejszą popularnością i ma węższy zakres wsparcia. Natomiast Nvidia aktywnie rozszerza swoją technologię generowania klatek (Frame Generation) poprzez manualne aktualizacje w aplikacji GeForce Experience, co daje jej przewagę w grach, które natywnie tej funkcji nie posiadają.
Czytaj też: Po nowym sterowniku 576.02 od Nvidii czas na szybki hotfix
Grupa “zielonych” w tym tygodniu chwali się kolejnymi tytułami, które zasilają szeregi gier wspierających ich technologię. DLSS 4 z technologią Multi Frame Generation znacznie zwiększy wydajność w Steel Seed, czyli grze akcji z elementami skradankowymi osadzonej w mrocznym świecie science fiction, w którym ludzkość stoi na skraju wyginięcia. Poza tym, DLSS Frame Generation i DLSS Super Resolution są dostępne w grach RuneScape: Dragonwilds, Tempest Rising i The Talos Principle: Reawakened.
RuneScape: Dragonwilds to nowa gra survivalowa z elementami RPG, osadzona w uniwersum RuneScape na zapomnianym kontynencie Ashenfall, gdzie przebudziły się starożytne smoki.
Tempest Rising to RTS osadzony w scenariuszu współczesnej alternatywnej historii wojennej, nawiązuje do klasycznych RTS-ów z lat 90. i 2000., łącząc oldschoolową akcję z nowoczesną produkcją i wydajnością.
The Talos Principle: Reawakened to odświeżona i rozszerzona wersja logicznej gry filozoficznej z 2014 roku, w której wcielamy się w rolę androida obudzonego w tajemniczym świecie stworzonym przez głos zwany Elohim.
Dodatkowo gry Clair Obscur: Expedition 33 i Commandos: Origins będą dostępne z technologią DLSS Super Resolution, czyli zaawansowanej technice upscalingu obrazu opartej na sztucznej inteligencji mającej na celu zwiększenie wydajności.
Czytaj też: Larian studio żegna się z nami wydając ostatnią aktualizację
Clair Obscur: Expedition 33 to turowa gra RPG osadzona w fantastycznym, paryskim świecie, w którym gracze wykorzystują umiejętności swojej drużyny, uwzględniając unikalne zdolności każdej postaci i interakcje z otoczeniem.
Commandos: Origins jest kwintesencją taktycznej skradanki w realiach II wojny światowej, idealną zarówno dla weteranów serii, jak i nowych graczy ceniących strategiczną rozgrywkę i kooperację.
To wszystko, co teraz chciała nam zaprezentować grupa zielonych i trzeba przyznać, iż nie jest tego mało, a liczba faktycznie z każdym tygodniem rośnie. Pomimo problemów z nową serią kart graficznych Nvidia naprawdę potrafi wyciągnąć maksymalną wydajność z naszych sprzętów.