
Witam tu wszystkich miłośników fotografii, a szczególnie tej mobilnej. Interesuję się tym tematem od lat (praktycznie od początków rozwoju aparatów w telefonach). Od kilku lat prowadzę autorski cykl agregujący rynkowe nowości dot. mobilnej fotografii. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy obrębie kamerek akcji.
W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii fotograficznych oraz rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem. Trafią się tu też różne ciekawostki, zapowiedzi czy info z przecieków na temat nadchodzących projektów. Nie zabraknie zdjęć (szczególnie prac z mediów społecznościowych).
To już ponad 170. przegląd mobilnej fotografii. Zapraszam też do wcześniejszych zestawień. Nie tracą na czasie.
- Nothing z aktualizacją dla Phone (3a): nagrywanie w 4K kamerkami z tele i peryskopem
- nubia Z70S Ultra z poprawkami
- doświetlenie Harlowe Sol 5 Spectra z ulepszeniami
- składana Motorola Razr 60 Ultra
- Motorola Edge 60 Pro z certyfikacjami Pantone
- CMF Phone 2 Pro z wymiennymi mini obiektywami
- jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek
1. nubia Z70S Ultra z poprawkami
W zeszłym roku ZTE przedstawiło flagowego Androida w wersji Ultra kolejnej generacji. Teraz odświeża jego parametry w odmianie „S” (do czego dochodzi już kolejny raz w przypadku topowych telefonów chińskiej firmy). nubia Z70S Ultra to udoskonalona wersja całkiem niezłego urządzenia. Część poprawek dokonano w obrębie modułu fotograficznego z charakterystycznym dla producenta obiektywem o ekwiwalencie ogniskowej 35 mm. Globalnie ten telefon otrzyma pewnie dopisek Photographer Edition.
Co nowego w nubii Z70S Ultra? Nowy telefon ma ten sam design, który kojarzy się już z flagowymi nubiami. Producent ma swoją filozofię stylistyki i cały czas się jej trzyma. Kamerki wciąż te same, czyli klasyczne połączenie sensora do ujęć głównych, tele i ultra szeroki kąt. Podrasowano część ich adekwatności. Aparat główny ma większą matrycę (1/1.3″ vs 1/1.56″) i otwór z f/1.7 zamiast zmiennej przesłony f/1.6-f/4.0. W dwóch pozostałych kamerkach zmian nie widzę. Wciąż wszystko ze wsparciem laserowego ostrzenia i czujnika multispektralnego. Z przodu ten sam „sefliak” ukryty pod wyświetlaczem. Z boku obudowy znajdziemy przycisk dedykowany funkcjom fotograficznym (z natychmiastową gotowością do zdjeć) i edycją obudowy nawiązującą do wykończenia aparatów fotograficznych.
- 50 mpx z f/1.7 (sensor Sony IMX906 OmniVision Light Fusion 900, 35mm, 1/1.3″) z PDAF i OIS
- 64 mpx z f/2.5 (peryskopowe tele 70 mm, 1/2.0″) z optycznym 2.7x, wielokierunkowym PDAF (15 cm – ∞) i OIS
- 50 mpx z f/2.0 (sensor ultrawide 122˚, 1/2.88″) z wielokierunkowym PDAF (+ makro z 2.5 cm)
- selfie: 16 mega z f/2.5 (sensor 1/2.8) schowany za ekranem
Rozwiązania Neovision do obrazowania połączono z funkcjami AI do poprawy efektów przy zdjęciach. Być może mają udział przy zbliżeniach do 50x, bo to oznaczenie podkreślono pod teleobiektywem. Producent jest widocznie pewien jakości do tych krotności zbliżeń.
2. Doświetlenie Harlowe Sol 5 Spectra z ulepszeniami
W moich fotograficznych przeglądach przyglądam się, nie tylko telefonom i kamerkom akcji, ale też akcesoriom projektowanym do współpracy z nimi. niedługo na rynku pojawi się nowe doświetlenie od Harlowe, które wraz z mocowaniem MagSafe najlepiej sprawdzi się z iPhone’ami (lub odpowiednio kompatybilnymi Androidami z Qi2). Sol 5 Spectra to kompaktowe światła z kolorowymi efektami i sporym zakresem opcji pomocnych przy nagrywaniu, portretach i zdjęciach w trybie selfie. 199$ to spora podwyżka względem poprzednika (za 79$), ale i funkcji więcej.
Co nowego w Harlowe Sol 5 Spectra? Nowa przystawka do telefonów wciąż ma służyć zwiększeniu kreatywności przy kręceniu video, nagraniach na żywo, ale też przy selfie, jak i ogólnej fotografii. Moduł jest dość spory, ale amatorom foto/video nie będzie wadzić. Konstrukcja z MagSafe jest całkiem elastyczna. Umożliwi doświetlenie po obu stronach telefonu. Oprócz klasycznych opcji miękkiego i twardszego światła (doboru temperatury i jasności), dojdzie jeszcze 36 tysięcy kolorów RGB.
W zestawie jest aplikacja mobilna, łączność i kontrola przez Bluetooth, tryb RGBCW i dotykowy panel doboru kolorów (w alternatywie do apki, gdzie precyzja ustawień będzie większa). Bateria 1000 mAh ma dać do 90 minut światła przy maksymalnej jasności 220 lumenów. Opcjonalnie pozostało 30-sekundowe 440 lumenów, ale mocno drenujące akumulatorek.
3. Składana Motorola Razr 60 Ultra
W zeszłym tygodniu Motorola zaprezentowała aż cztery nowe Androidy z flagowymi parametrami (a przynajmniej dwa z nich należą do kategorii premium). Nie ominę ich przy przeglądzie zdolności fotograficznych. Jako pierwszą na warsztat (ale ten wstępny, bo telefony dopiero zmierzają na rynek) biorę Razr 60 Ultra. To ten ze „składaków” nowej generacji o lepszych aparatach. Ponownie „oczka” są otoczenie wyświetlaczem, co wyróżnia model na rynku. W Polsce jego cena startuje od 5700 zł.
Co nowego w Razr 60 Ultra? W tegorocznej edycji Motorola rezygnuje z teleobiektywu na rzecz aparatu ultra wide i poprawia efekty przedniej kamerki. Zamiast sensora z tele 2x jest powrót do ultra szerokiego kąta z trybem makro. Nie jestem na ten moment pewien, czy to upgrade, ale decyzja nietypowa. Najwyraźniej zbliżenia nie były wystarczająco efektywne. Telefon nie przeszedł większych zmian. Postawiono na małą ewolucję. Jest lepszy układ obliczeniowy (więc i efektywniejsze przetwarzania obrazu), pojemniejsza bateria, czy lepsza certyfikacja szczelności.
Motorola przypomina oczywiście o zakresie opcji związanych ze składaną konstrukcją, dzięki której wykonamy zdjęcia z lepszą stabilizacją, w nietypowych sytuacjach (odpowiednio wykorzystując elastyczność regulowanej formy), czy oczywiście selfie przy użyciu głównego aparatu (z pomocą ekranu na klapce). Są też kalibracje kolorów Pantone Validated Color i Skin Tones, czyli portrety z lepszym odwzorowaniem kolorów. Nie zabraknie nagrywania video w 8K/30fps i 4K/60fps. Jest też kilka funkcji z AI, m.in. tryb grupowy, Zdjęcie Akcji, czy Twój retusz.
- 50 mpx z f/1.8 (sensor 1/1.56″) z wielokierunkowym PDAF i OIS
- 50 mpx z f/2.0 (sensor ultrawide 122˚) z PDAF
- selfie: 50 mpx z f/2.0 (sensor wide) – poprzednik miał 32 mpx
4. Motorola Edge 60 Pro z certyfikacjami Pantone
To jeszcze nie model Ultra, a takiego w nowej rodzinie się jeszcze spodziewam, ale już pokazujący, co Motorola chce oferować w swoich mocniejszych telefonach. Edge 60 otrzymał wariację Pro (obok bazowej i Fusion). Tylny moduł z potrójnym aparatem ma wsparcie algorytmów AI, ale też mulispektralnego czujnika światła. W aplikacji aparatu sporo ogniskowych dla ujęć portretowych z dynamicznym efektem bokeh. Zestaw aparatów odbiega o topu, ale trzyma jakiś poziom – przynajmniej na papierze. Motorola przy rozwiązaniach fotograficznych kontynuuje współpracę z Pantone. W Polsce cena za Edge 60 Pro startuje od 2499 zł.
Co nowego w Motoroli Edge 60 Pro? Specyfikacje kamerek można uznać za rozsądne (użyłbym określenia – optymalne). Motorola chwali się silnikiem Photo Enhancement Engine do redukcji szumów, optymalizowania i poprawiania wyników. Pomocny będzie w tym czujnik światła 3 w 1, co ma poprawić reprodukcję kolorów i lepsza ocenę oświetlenia (lepszego dobierania ustawień). W portretach wspomogą rozwiązania Pantone Validated Colour i Skin Tones. Seria Edge 60 i składane Razr 60 to jedyne na rynku telefony z takimi certyfikacjami. Tutaj wykorzystamy wpływ na rozmycie i długość ogniskowej. Efekt bokeh ma być dynamiczny. Motorola przekonuje, iż głębia będzie poprawiana inteligentnie. Inteligentnie będą też poprawiana rejestracja video i ujęcia grupowe (żeby każdy w kadrze wypadł dobrze). Teleobiektyw dysponuje optycznym zbliżeniem 3x i Super Zoom w cyfrowym 50x.
Zestaw fotograficzny w Motoroli Edge 60 Pro:
- 50 mpx z f/1.8 (Sony LYTIA 700C, 1/1.56″) z wielokierunkowym PDAF i OIS
- 10 mpx z f2.0 (teleobiektyw 73 mm z optycznym 3x, 1/3.94″) z PDAF i OIS
- 50 mpx z f/2.0 (sensor ultrawide 120˚) z PDAF
- selfie: 50 mpx z f/2.0, (sensor wide)
5. CMF Phone 2 Pro z dodatkową optyką
O nowym telefonie z linii CMF od Nothing już w przeglądach wspominałem. Przypuszczenia na temat zestawu aparatów okazały się prawdziwe. Potrójny aparat w Phone 2 Pro pokrywa się specyfikacjami z niedawno zaprezentowanego Phone (3a) w bazowym wydaniu. Różnice widać jednak w kwestii designu i… modułów z wymienną optyką. Nowym elementom w ramach udoskonaleń nowej generacji.
Co nowego w CMF Phone 2 Pro? W drugiej generacji Androida dołożono dwa aparaty, więc zakres opcji jest znacznie szerszy. Trzy obiektywy to zawsze rozrost możliwości. Naprawdę fajnie prezentują się zewnętrzne soczewki do makro i ultra wide w postaci rybiego oczka. Już pierwsza generacja telefonów CMF stawiała na modułowość, ale teraz poszerzono ją o sekcję powiązaną z mobilną fotografią. Zakładam, iż „nakładek” będzie z czasem więcej.
Zestaw w fotograficzny w CMF Phone 2 Pro:
- 50 mpx z f/1.9 (sensor 1/1.57″) z dual pixel PDAF – nie widzę nic o OIS (w Nothing jest)
- 50 mpx z f/1.9 (tele 50 mm z optycznym 2x, 1/2.88″) z PDAF
- 8 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide 120˚, 1/4.0″)
- selfie: 16 mpx z f/2.0, 22mm (sensor 1/3.0″) – w Nothing Phone (3a) jest 32 mpx z f/2.2 (1/3.44″)
Poprawiony moduł fotograficzny w CMF Phone 2 Pro (większa matryca głównego aparatu) ma dać o 64% więcej światła względem modelu CMF Phone 1. Dołożenie teleobiektywu to z kolei zasięg choćby 20-krotnego zoomu cyfrowego (i dwukrotnego optycznie). Nic nadzwyczajnego, ale duży skok względem wcześniejszej generacji. Video nagramy w 4K/30fps lub 1080p/60fps z pomocą stabilizacji obrazu z AI. Nie zabraknie też ostatnich standardów związanych z pomocą narzędzi Sztucznej Inteligencji. Smart przetwarzanie znajdziemy w obrębie algorytmów Ultra XDR, silnik TrueLens Engine 3 ma wpłynąć na lepsze odwzorowanie cieni i świateł. Jest też szybki dostęp do aparatu, tryb seryjny i portretowy. Trzeba przyznać, iż znaczący wzrost możliwości.
Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)
Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów telefonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.
6. #XiaomiCaptured
Xiaomi wraca do krótkich filmików, które można potraktować jak mini poradniki lub inspiracje do kreatywnej fotografii. Oczywiście marka chwali przy tym swój najnowszy model Androida, czyli Xiaomi 15 Ultra. W najnowszym poście na X prezentowane są ujęcia pod zachodzące słońce i z wykorzystaniem go jako motywu przewodniego. Perspektywa z użyciem teleobiektywu, za pomocą którego z dalszej odległości można nieco powiększyć naszą najbliższą gwiazdę w odniesieniu do ludzkiej sylwetki.
When perspective meets precision with #Xiaomi15Ultra.
Jordi (IG: jordi.koalitic) #XiaomiCaptured pic.twitter.com/cPMAQBo8rO
— Xiaomi (@Xiaomi) April 29, 2025
7. #ShotOnOPPO i #SuperMeMoment
Rywal z podwórka (a ostatnio też konkurent globalny dla Xiaomi), czyli marka Oppo ogłosiła wyróżnionych mini konkursu w ramach konkursiku fotograficznego dla społeczności OPPO Community. Producent zachęcał do podsyłania zdjęć z oznaczeniami #SuperMeMoment. Niżej załączone w formie posta na X prace można zgłaszać do OPPO Photography Awards.
You’re the best! 🫵
Congratulations to our #SuperMeMoment winner (IG) chintu_650
Shoutout to the finalists and winners of OPPO Community merch (IG) nikhil.finds.purpose (IG) devinvelerian (IG) tourism360vr
Don’t forget to share your entries in the OPPO Photography Awards… pic.twitter.com/yoHlAQf2dF
— OPPO (@oppo) April 30, 2025
8. #ShotOnVivo
Vivo po powrocie do aktualizacji globalnych kanałów społecznościowych chętniej wrzuca zdjęcia wykonane swoimi telefonami. W tej chwili promowana jest seria telefonów X200 (model Pro w maju będzie dostępny w polskiej sprzedaży). W jednej z ostatnich publikacji na X gigant z Azji zachęca do spontaniczności (tu akurat ujęciami w czerni i bieli).
Unscripted light. Unrehearsed joy.
This rooftop was her stage — what’s yours?
Tag @vivo_global and use #vivoVISIONplus on IG to show your spontaneous side. #vivo
#Shotonvivo
#vivoVISIONplus
#PhotographTogether
#PhotoSeries
pic.twitter.com/wKyK0TSrOt
— vivo Global (@Vivo_GLOBAL) April 30, 2025
9. #ShotOnNubia
Skoro w tygodniu debiutowała nowa nubia to ZTE od razu demonstruje w social media kilka kadrów wykonanych przy jej użyciu. Flagowy Z70S Ultra nie przeszedł może wielkich zmian, ale aparat zyskał pewne ulepszenia. „S” to tylko wariacja nowego Androida, więc nie powinniśmy oczekiwać znacznych poprawek. Większy sensor to jednak zawsze korzyść, więc choćby najdrobniejszy zysk może podrasować efekty.
The vibes I am chasing this Summer𓏲 ๋࣭ ࣪ ˖#nubiaZ70SUltra #comingsoon pic.twitter.com/T45IXVqnHy
— nubia Smartphone (@nubiasmartphone) April 25, 2025
10. #TeamPixel
Widzę kosmos – lajkuję! Nic na to nie poradzę. Pixele to jedne z lepszych telefonów do ujęć wykorzystujących astrofotografię. Dzisiaj do takich zdjęć nie potrzeba wielkich umiejętności. Gorzej z warunkami. Na naszym globie coraz trudniej znaleźć miejsce, w którym nie przeszkodzi miejskie światło. Poniższe foto zapisano w Shenandoah National Park starszym z telefonów Google – Pixelem 7 Pro. Droga Mleczna jak zawsze efektowna.
11. #ShotOniPhone
Apple rzadko wrzuca zdjęcia podwodne, więc z tych ostatnich znalezionych na Instagramie wybrałem właśnie te. iPhone’y już od dawna radzą sobie w takich warunkach, a w opisie nie wspomniano nic o żadnym wspomaganiu (dodatkowymi obudowami).
12. #PstryknieteFonem (mój Instagram)
Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na
zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:
Kącik ostatnich testów i ciekawszych artykułów sekcji fotograficznej
Ostatnia sekcja przeglądu to przypomnienie moich ostatnich artykułów związanych z działem mobilnej fotografii. Będą tu dostępne treści związane z przenośnymi aparatami, które przygotowałem na blogu w ostatnich miesiącu. Od testów, przez smarthacki, aż po zestawienia.
13. Historia mobilnej fotografii – część I (okres 1999-2011)
Szykowałem się do przygotowania tego materiału już niemal od początku istnienia serii o mobilnej fotografii. W pierwszych kilkunastu artykułach tego cyklu przedstawiałem przełomowe rozwiązania fotograficzne proponowane w pierwszych telefonach. Postanowiłem cofnąć się o kolejną dekadę i zbudować kalendarium ważniejszych premier w ramach pełniejszej historii mobilnej fotografii. Contentu wyszło tak dużo, iż nie obyło się bez podziału wszystkiego na poszczególne części. W pierwszej fazie objąłem lata 1999-2011, a więc pierwsze telefony z wbudowaną kamerką, aż do debiutu pierwszych telefonów. Trochę się napracowałem, bo musiałem wygrzebać swoje stare „komórki” i prześledzić sporo materiału. W zlokalizowaniu ważniejszych urządzeń pomógł mi ChatGPT, a iż lepiej po nim sprawdzać, to trochę czasu mi to zajęło. Okazało się, iż byłem w posiadaniu kilku przełomowych jednostek. Za kilka tygodni postaram się o drugą część. Będzie ich więcej, bo drugiej dekadzie rozwój technologii przyspieszył.
Przeczytaj: historia mobilnej fotografii – część I
14. Test składanego Honor Magic V3
Przez około dwa miesiące wrzucałem tutaj krótkie uwagi na temat modułu fotograficznego składanego Honor Magic V3. Przygotowałem też trochę zdjęć w kilku różnych sesjach fotograficznych. Czas na pełen materiał związany z tym efektownym Androidem. Przez ten czas całkiem go polubiłem i choć nie we wszystkim był idealny to zaoferował sporo flagowych rozwiązań. Również w aspekcie zdjęć i nagrywania filmów. Wszystkie wrażenia zebrałem w zbiorczej publikacji. Sprawdziłem większość możliwości. Telefon oceniałem przede wszystkim z perspektywy zakresu nietypowej konstrukcji. W ocenie uwzględniłem też obszary, w których Honor może jeszcze coś w swoim telefonie poprawić.
Przeczytaj mój test składanego Honor Magic V3.
15. Najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)
Mamy ostatni kwartał roku i początek premier flagowych telefonów na przyszły sezon. Zwykle pod sam koniec roku przygotowuję zestawienie najciekawszych telefonów ze lepszymi zdolnościami w zakresie mobilnej fotografii. W 2024 roku topowe jednostki wielu producentów debiutują wcześniej niż zwykle, więc i lista nowości możliwa do zbudowania wcześniej. Tegoroczny przegląd najlepszych foto-smartfonów przygotowałem już w październiku. Już w tym miesiącu propozycji jest sporo, a w kolejnych będzie docierać (w związku z czym publikacja będzie przeze mnie aktualizowana. Jak zwykle zestawiłem ze sobą większość high-endowych modeli premium. Podkreśliłem najlepsze cechy i funkcje, podałem ceny, ale też oceny serwisu DxOMark, który rankinguje telefony. Lista modeli jest całkiem spora, bo praktycznie wszystkie liczące się marki chcą rywalizować jakościowym modułem fotograficznym swojego telefona. Zapraszam do materiału.
Sprawdź: najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)
16. Przycisk Apple Camera Control i nowość dla Zdjęć w iOS 18
Aktualizacja iOS 18 to kilka kolejnych usprawnień systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Kolejny większy update softu dotarł na telefony Apple przy okazji premiery nowych iPhone’ów 16. W iOS 18 transformacji, a adekwatnie metamorfozie poddano aplikację Zdjęcia, w której przeglądamy nasze zbiory obrazów i filmów. Amerykańska marka wykorzysta do zarządzania kolekcjami algorytmy Sztucznej Inteligencji, a w ich ramach rozszerzy też opcje edycji zdjęć. O zmianach tych napisałem więcej w oddzielnym artykule (link niżej).
Wszystkie cztery nowe iPhone’y 16 otrzymały praktyczne usprawnienie obsługi aparatu poprzez dedykowany przycisk. Ma on system gestów oraz rozpoznawanie siły nacisku, więc można go wykorzystać do kontroli wielu ustawień aparatu. Jest tu wygodniejsze zoomowanie, poruszanie się po ustawieniach, no i przede wszystkim bardziej fizyczne sterowanie zakresem kamerki. O tym elemencie poczytacie nieco więcej w osobnym wpisie (link poniżej).
- nowości iOS 18 dla aparatu iPhone’a
- przycisk Camera Control w iPhone’ach 16
17. Ostatnie foto smarthacki:
Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.
- wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
- maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
- blokada AE/AF w aparacie telefona
- blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
- tryb seryjny w mobilnej fotografii
- jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?
18. Rynek mobilnej fotografii (o czym piszę na blogu)
Na sam koniec przeglądu proponuję jeszcze krótkie podsumowanie branży mobilnej fotografii. Każde moje kolejne zestawienie w ramach dedykowanej fotografii serii, udowadnia, iż w tym dziale technologii dzieje się naprawdę sporo. Producenci telefonów prześcigają się w produkcji coraz efektywniejszych aparatów. Dopracowują algorytmy, optymalizują oprogramowanie, poprawiają optykę, korzystają z customowych matryc, a choćby budują własne silniki do obrazowania. Jak ogólnie wygląda sytuacja na rynku? Którzy producenci dominują? Z jakich rozwiązań korzystają? W którą stronę kieruje się cały segment? Spróbowałem krótko podsumować. Jak zwykle z niemałą listą ciekawostek.
Sprawdź: rynek mobilnej fotografii (analiza rynku)