Zdjęcie: Apple iPhone 16

Chociaż The Bluetooth Special Interest Group (SIG) opublikowało standard Bluetooth 6.0 już we wrześniu (o czym pisaliśmy tutaj) to na rynku telefonów nie doczekaliśmy się urządzeń, które mogą go obsługiwać.
Większość przystępnych cenowo urządzeń używa starszych standardów. Te najlepsze obsługują Bluetooth 5.3 oraz 5.4. Wiadomo jednak, iż niektóre urządzenia na rynku mogą debiutować na rynku ze standardem 5.4, chociaż sprzętowo przygotowane są na przyszłe wersje, które mogą być obsłużone poprzez aktualizacje systemu układowego. Wiemy też, iż Apple ma w planach nie tylko własne wersje modemów 5G, ale również modułów WiFi oraz Bluetooth. Jak się właśnie dowiadujemy, planowany na wrzesień Apple iPhone 17 może być pierwszym popularnym urządzeniem, które dostanie obsługę standardu Bluetooth 6.1. Co to oznacza dla nas? Okazuje się, iż to same zalety!
Bluetooth w wersji 6.1 dla Apple iPhone 17

Marcin we wrześniu tłumaczył, co przyniesie nowy standard. Co prawda jak pisałem już wyżej, producenci na razie nie zaadoptowali standardu powszechnie, ale wysyp tych urządzeń może zacząć się tuż przed końcem roku lub zaraz po nim.
Nowa seria telefonów Apple może zadebiutować we wrześniu z obsługą Bluetooth 6.0, ale kwestie obsługi wersji 6.1 rozwiąrze aktualizacja oprogramowania. Dzięki niej ulepszone zostanie komfort użytkownanie oraz jego bezpieczeństwo. Wprowadzona zostanie również aktualiacja funkcji
Randomized Resolvable Private Addresses (lub inaczej
Randomized RPA). To nowość, która pozwala lokalizować urządzenia i przedmioty z dużą prezycją. Działa na podobnej zasadzie co Ultra Wideband w urządzeniach Apple. Nowa wersja funkcji wprowadza logowanie pozycji w interwałach od 8 do 15 minut, oraz obsługuje możliwość ustawienia tych niestandardowych.
https://dailyweb.pl/apple-rezygnuje-z-ukladow-broadcom-wlasny-chip-wifi-bluetooth-w-2025/
W praktyce otrzymujemy więc ciekawą funkcję lokalizatora. Dzięki temu niemal każde urzadzenie z nowym Bluetooth 6.1 będzie można odnajdywać tak jak robimy to z lokalizatorami AirTag lub Tile. Co interesujące aktualizacja tej funkcji przyniosła zaskakujące „skutki uboczne” - przeniesienie adresowania
Randomized RPA do mikrokontrolera Bluetooth z procesora urządzenia,
poskutkowało znaczną oszczędnością energii wykorzystujących technologię urządzeń.
Jak się okazuje to jeszcze nie koniec nowości przewidzianych dla nas i standardu Bluetooth. Organizacja Bluetooth Special Interest Group (SIG) odpowiedzialna za rozwój standardu przeszła niedawno na dwuletni cykl wydawniczy i ogłoszeniowy. Oznacza to, iż pod koniec roku (ja stawiam na wrzesień) premierę będzie miała kolejna wersja standardu — Bluetooth 6.2. Muszę przyznać, iż bardzo podoba mi się tempo tych zmian! Życzyłbym tylko sobie i Wam, by producenci sprzętu potrafili za nimi nadążyć.