Po wielomiesięcznym opóźnieniu Polska staje przed koniecznością wyznaczenia krajowego koordynatora ds. usług cyfrowych. Dziś Komitet Stały Rady Ministrów rozpatrzy projekt uchwały w tej sprawie, złożony przez ministra cyfryzacji. Decyzja zapada w cieniu działań Komisji Europejskiej, która skierowała przeciwko Polsce sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Komisja Europejska traci cierpliwość
Komisja Europejska ogłosiła 7 maja, iż zdecydowała się złożyć pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za brak skutecznego wdrożenia unijnego aktu o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Kluczowym zarzutem jest niewyznaczenie krajowego koordynatora ds. usług cyfrowych – instytucji wymaganej przez nowe przepisy UE.
DSA, który obowiązuje od lutego 2024 roku, ma na celu ujednolicenie zasad dotyczących świadczenia usług cyfrowych w całej Unii. Dotyczy to m.in. platform handlowych, sieci społecznościowych, wyszukiwarek, sklepów z aplikacjami czy usług udostępniania treści. Państwa członkowskie zobowiązane są do stworzenia systemu nadzoru i egzekwowania przepisów poprzez ustanowienie koordynatorów krajowych.
Polska w tyle za innymi
Podczas gdy większość państw członkowskich UE już dawno powołała odpowiednie organy i nadała im stosowne uprawnienia, Polska pozostaje w tyle. W odpowiedzi na rosnącą presję Komisji Europejskiej, Komitet Stały Rady Ministrów ma rozpatrzyć dziś projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie powołania koordynatora. Projekt został złożony przez ministra cyfryzacji.
Jak dotąd nie wiadomo, która instytucja miałaby pełnić funkcję koordynatora. Spekuluje się, iż mógłby to być Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) lub Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), ale decyzja będzie zależeć od uzgodnień międzyresortowych oraz politycznych.

Czym jest koordynator ds. usług cyfrowych?
Zadania koordynatora obejmują zarówno nadzór nad krajowymi dostawcami usług cyfrowych, jak i współpracę z Komisją Europejską w zakresie egzekwowania prawa wobec bardzo dużych platform (tzw. VLOP-ów – Very Large Online Platforms), takich jak Facebook, Amazon czy TikTok. Koordynator ma także odpowiadać na skargi użytkowników, prowadzić dochodzenia, nakładać kary oraz dbać o ochronę praw użytkowników.
Brak wyznaczenia takiego organu może skutkować nie tylko sankcjami ze strony TSUE, ale również paraliżem krajowego systemu nadzoru nad platformami internetowymi i utrudnieniem egzekwowania przepisów chroniących użytkowników.