Nowa seria realme GT 7 wprowadza na rynek pierwsze telefony z grafenową powłoką chłodzącą IceSense. O przełomowej technologii oraz jej praktycznym znaczeniu opowiadają eksperci Politechniki Warszawskiej, podkreślając potencjał, ale też wskazując na wyzwania wdrażania grafenu w elektronice użytkowej.
Innowacja czy marketing? Nowy etap w wykorzystaniu grafenu
Za kilka dni, 27 maja w Paryżu, odbędzie się światowa premiera serii telefonów realme GT 7, które zapowiadane są jako przełom w dziedzinie chłodzenia elektroniki mobilnej. Producent podkreśla, iż IceSense Graphene to pierwsza w branży, 360-stopniowa technologia rozpraszania ciepła, bazująca na grafenie – materiale o przewodności cieplnej choćby dziesięciokrotnie wyższej niż klasyczne folie grafitowe. Ten „dwuwymiarowy” materiał zastosowano zarówno w tylnej obudowie, jak i ekranie, co ma zapewniać stabilne działanie telefona choćby podczas intensywnego użytkowania czy rozgrywek mobilnych.
W praktyce zastosowanie grafenu nie ogranicza się tylko do rozpraszania ciepła – producent obiecuje również lepszy komfort użytkowania, niezależnie od warunków otoczenia, dzięki technologii „Skin-Touch Temperature Control”. Na rynku pojawią się dwie wersje kolorystyczne – IceSense Blue oraz IceSense Black, bazujące na kompozycie grafenu i włókna szklanego, co ma nie tylko poprawiać adekwatności użytkowe, ale także podnosić estetykę urządzenia.
Opinie ekspertów PW – potencjał, ale i wyzwania
Realme, promując swoją nową technologię, powołuje się na ekspertyzy uznanych polskich naukowców: prof. dr. hab. inż. Mariusza Zdrojka oraz dr. hab. inż. Włodzimierza Strupińskiego z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. W specjalnym wywiadzie, przeprowadzonym na terenie Politechniki oraz w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT), naukowcy podkreślają, iż grafen rzeczywiście posiada unikalny zestaw cech – wysoką przewodność cieplną, niską wagę i wytrzymałość mechaniczną – które czynią go atrakcyjnym materiałem dla nowoczesnej elektroniki.

Jak zauważa prof. Zdrojek:
„Grafen posiada unikalny zestaw adekwatności, który daje wiele możliwości badań i zastosowań – stąd tak ogromne zainteresowanie, które trwa do dzisiaj”.
Dr Strupiński dodaje z ostrożnością:
„Cała sztuka polega na odpowiednim wykorzystaniu adekwatności grafenu. o ile faktycznie inżynierom realme udało się wytworzyć kompozyt, co jest niebagatelną sztuką, to powinno to spełniać adekwatności odprowadzania ciepła, a dodatkowo może zwiększać wytrzymałość mechaniczną samej obudowy – może być cieńsza, lżejsza i bardziej odporna niż tradycyjne rozwiązania”.
Przełomowe deklaracje producenta warto traktować z ostrożnością. Wdrażanie grafenu na skalę przemysłową wiąże się z wieloma wyzwaniami – zarówno technologicznymi, jak i kosztowymi. Praktyczne efekty stosowania takich materiałów będą wymagały dalszej, niezależnej weryfikacji po premierze urządzeń.
Specyfikacja
Nowy telefon realme GT 7 wyróżnia się nie tylko zastosowaniem grafenu, ale także kombinacją akumulatora o pojemności 7000 mAh i ładowania o mocy 120 W – to pierwsze takie połączenie w tej klasie sprzętu. Model GT 7 będzie ponadto pierwszym w Europie telefonem wyposażonym w procesor MediaTek Dimensity 9400e.
Premiera realme GT 7 może być początkiem nowego rozdziału w wykorzystaniu grafenu w elektronice użytkowej, ale rzeczywiste korzyści i trwałość rozwiązań IceSense Graphene ocenią dopiero użytkownicy oraz niezależni recenzenci po szerszym wprowadzeniu sprzętu na rynek. Jak podkreślają polscy eksperci, potencjał grafenu jest ogromny, jednak do przełomowych zmian droga wciąż pozostaje długa i wymaga konsekwentnych inwestycji oraz dalszych badań.
Całość wywiadu z naukowcami można obejrzeć na kanale realme Polska w serwisie YouTube.