Unia Europejska zaakceptuje zmiany w App Store. Apple uniknie wielomilionowych kar

applemusic.pl 8 godzin temu

Unia Europejska zamierza zaakceptować zmiany, które Apple wprowadził w czerwcu w strukturze działania App Store, aby dostosować się do wymagań unijnej ustawy o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act – DMA). Jak podaje Reuters, oznacza to, iż Apple uniknie potencjalnych codziennych kar finansowych za brak zgodności z przepisami.

W ramach spełnienia żądań Komisji Europejskiej Apple zmienił strukturę opłat w App Store i zniósł tzw. reguły anty-steeringowe, które wcześniej uniemożliwiały deweloperom kierowanie użytkowników do alternatywnych metod płatności poza ekosystemem Apple. Po zmianach deweloperzy zyskali możliwość odsyłania klientów do zewnętrznych systemów płatności, a także akceptowania płatności za dobra cyfrowe bezpośrednio w aplikacjach, z pominięciem App Store.

Zgodnie z wytycznymi Komisji, Apple podzielił usługi App Store na dwa warianty cenowe, dając deweloperom możliwość wyboru. W tańszej opcji zrezygnowano z takich funkcji jak oceny i recenzje aplikacji, wyróżnienia w App Store, marketing, sugestie wyszukiwania, automatyczne aktualizacje oraz synchronizacja pobrań na różnych urządzeniach. Droższy wariant obejmuje wszystkie dotychczasowe funkcje i pełne wsparcie App Store.

W nowym modelu niższy poziom usług (Tier 1) wiąże się z opłatą w wysokości pięciu procent przychodów z aplikacji, natomiast wyższy poziom (Tier 2) kosztuje 13 procent lub 10 procent w przypadku uczestników programu Small Business. Niezależnie od wybranego pakietu Apple dolicza dodatkową opłatę początkową w wysokości dwóch procent za pozyskanie użytkownika oraz pięcioprocentową prowizję zwaną Core Technology Commission (CTC), która zastępuje dotychczasową, kontrowersyjną opłatę CTF naliczaną po przekroczeniu miliona instalacji rocznie.

Obecnie obowiązuje jeszcze mieszany model CTC i CTF, uzależniony od tego, czy deweloper korzysta z zewnętrznych linków. Jednak do 1 stycznia 2026 roku Apple wdroży jednolity model rozliczeń, który będzie obejmował jedynie trzy składniki: prowizję za usługi, opłatę początkową oraz CTC. Maksymalna suma wszystkich opłat wyniesie 20 procent, a model per-instalacja zostanie całkowicie wycofany. W przypadku wyboru ograniczonej funkcjonalności App Store, maksymalna stawka spadnie do 12 procent. Dla małych firm przewidziano niższe opłaty w przedziale od 10 do 15 procent.

Gdyby Apple nie zdecydował się na te zmiany, Komisja Europejska mogłaby nałożyć na firmę karę w wysokości choćby pięciu procent średniego dziennego globalnego przychodu, co mogłoby oznaczać około 50 milionów euro dziennie. Komisja ma oficjalnie zaakceptować zmiany w App Store w nadchodzących tygodniach, choć ostateczny termin może ulec zmianie.

Wcześniej Apple zostało już ukarany grzywną w wysokości 500 milionów euro za domniemane naruszenia przepisów DMA, jednak firma odwołała się od tej decyzji. W skardze Apple kwestionuje zarówno wysokość kary, jak i same reguły anty-steeringowe, które nakazała wprowadzić Komisja.

Idź do oryginalnego materiału