W tym mieście polskim seniorom żyje się najlepiej. Zgadza się z tym prawie 77 proc. mieszkańców

2 dni temu
Ranking przyjaznych miast dla seniorów ukazał interesujący trend. Okazuje się, iż osobom starszym w Polsce zdecydowanie lepiej żyje się w mniejszych miejscowościach. Co prawda do pierwszej piątki trafiło jedno większe miasto, ale jest ono raczej wyjątkiem potwierdzającym regułę.
Potrzeby seniorów powinny zawsze być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji przez lokalne władze. W Polsce w ostatnich latach staje się to tym ważniejsze, iż jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. Z tego względu warto analizować bieżącą sytuację w celu zidentyfikowania obszarów wymagających poprawy. Niedawno danych w tym zakresie dostarczył raport "Ranking przyjaznych miast - życie dla seniorów" opublikowany przez portal lokalnapolityka.pl.


REKLAMA


Zobacz wideo Joanna Mielczarek: Samotność seniorów to temat tabu, ludzie nie chcą się do tego przyznawać, uznają to za swoją życiową porażkę


Które miasta są przyjazne osobom starszym? Ranking przyjaznych miast ukazał wyraźny trend
"Ranking przyjaznych miast" to cykl raportów poświęconych ocenie jakości życia Polaków w ich miejscu zamieszkania. Badania z tym związane przeprowadziła firma OGB w latach 2023-2024, a wyniki zaprezentowano w październiku ubiegłego roku. Pod uwagę wzięto przy tym 19 polskich miast. W poprzednim artykule pisaliśmy już o rankingu poświęconym warunkom życia dla młodych. Tym razem respondentów poproszono o ocenienie, czy ich miasto jest miejscem przyjaznym dla seniorów.
Zobacz też: Chcą "uwolnić" seniorów. Będą mogli wymienić mieszkania na nowszy model
Okazało się, iż najlepiej pod tym względem wypadł Ostrów Wielkopolski. Jako przyjazny oceniło go aż 76,92 proc. jego mieszkańców. Na drugim miejscu uplasował się Nowy Sącz z 70,83 proc. odpowiedzi pozytywnych. Podium zamknął Inowrocław z wynikiem 68,02 proc. Dopiero za podium wylądował Wrocław, oceniony pozytywnie przez 63,98 proc. Do pierwszej piątki załapał się jeszcze Kalisz z wynikiem 59,90 proc. Widzimy tu zatem zdecydowaną dominację mniejszych miejscowości. Trend ten utrzymuje się zresztą, gdy spojrzymy na ogólne wyniki uwzględniające liczbę mieszkańców.


Miasta przyjazne seniorom muszą odpowiadać na konkretne potrzeby. Mniejsze miejscowości radzą sobie z tym lepiej
W omawianym badaniu w przypadku miejscowości do 100 tys. mieszkańców przyjazność dla seniorów oceniło pozytywnie w sumie 60,3 proc. mieszkańców. 27,18 proc. badanych pozostało neutralnych, a 12,52 proc. osób nie zgodziło się ze stwierdzeniem, iż ich miasto jest dobrym miejscem dla tej grupy. W dużych miastach liczących od 100 do 500 tys. mieszkańców pozywanej odpowiedzi udzieliło 52,71 proc., a w największych aglomeracjach odsetek ten wyniósł 57,2 proc. Wyniki te sugerują, iż wielkość miasta ma niewielki wpływ na komfort życia starszych mieszkańców, a znacznie większe znaczenie mają prawdopodobnie działania lokalnych władz.


Polskie społeczeństwo się coraz bardziej starzeje, dlatego tak ważne jest, aby nie tylko aktywizować najstarszych mieszkańców, ale zapewnić im warunki życia, aby mogli się w godnie przeżyć swoją emeryturę. Miasta prowadzą coraz więcej projektów skierowanych do seniorów, takich jak np. Warszawska Olimpiada Seniorów czy potańcówki, które mają integrować mieszkańców niezależnie od wieku, ale równie ważne jest zapewnienie im odpowiedniego zaplecza medycznego


- podsumowuje prezes OGB Łukasz Pawłowski, cytowany przez portal lokalnapolityka.pl. Więcej informacji znajdziemy pod tym linkiem.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału