Xiaomi Mix Flip – recenzja. Lepszy niż Galaxy Z Flip

18 godzin temu

Xiaomi Mix Flip pojawił się w Polsce we wrześniu minionego roku w zaskakująco wysokiej cenie 5699 złotych. Pierwszy tak składany telefon marki Xiaomi od tamtego czasu mocno potaniał i dziś kupimy go już za około 4249 złotych. To przez cały czas niemało, ale być może jest to sprzęt warty tych pieniędzy? Po lekturze niniejszej recenzji Xiaomi Mix Flip każdy z Was wyrobi sobie na ten temat jakieś zdanie.

Xiaomi Mix Flip – specyfikacja techniczna

Recenzja Xiaomi Mix Flip – zawartość opakowania

Zawartość opakowania ze telefonem Xiaomi Mix Flip stanowi miłą niespodziankę. Po pierwsze dlatego, iż w opakowaniu jest ładowarka gwarantująca ładowanie z mocą 67 W – maksymalną wspieraną przez ten sprzęt. Po drugie, znalazło się w nim także ładne etui ochronne. Poza tym w pudełku znajdziecie też igłę do tacki SIM, przewód USB-C oraz instrukcję obsługi.

Budowa i jakość wykonania

Xiaomi Mix Flip wygląda… jak każdy telefon z gatunku „flip”. Xiaomi nie wymyśliło koła na nowo i naprawdę trudno się temu dziwić. Po złożeniu jest kwadratową „kosteczką” – bardzo zgrabną i poręczną. Po rozłożeniu jest telefonem długim, z wyświetlaczem o formacie 22:9.

Fioletowa obudowa testowanego egzemplarza ma bardzo ładnie mieniące się drobiny, przez które telefon wygląda, jakby był pokryty samochodowym lakierem xyralic. Powierzchnia tylnego panelu obudowy jest bardzo śliska i trzeba uważać, aby telefon nie wyślizgnął się z dłoni. Założenie etui rozwiązuje ten problem.

Wszystkie trzy przyciski fizyczne umieszczono z prawej strony ramki urządzenia. Każdy jest metalowy, każdy klika przyjemnie, a w przycisku zasilania zintegrowano dodatkowo czytnik linii papilarnych. Korzystanie z niego wymaga przyzwyczajenia, ale responsywność jest doskonała.

Ramkę telefona wykonano z polerowanego aluminium i niestety widać na niej odciski palców. W przypadku zawiasu postawiono na stal nierdzewną, na której wygrawerowano napis Leica i parametry głównego obiektywu. Pozwala on używać telefon w niepełnym rozwarciu od 45 do 135 stopni.

Xiaomi Mix Flip nie otrzymał żadnej certyfikacji poświadczającej jego odporność na działanie wody i kurzu. Z kurzem i innymi drobinami trzeba bardzo uważać, jak to w składanych telefonach, bowiem mogą one uszkodzić wewnętrzny miękki ekran.

Xiaomi Mix Flip po rozłożeniu ma wymiary 167.5 x 74 x 7.6 mm, a po złożeniu – 74 x 74 x 16 mm. Używanie telefona jedną ręką jest utrudnione ze względu na długość ekranu. Masa to 190 gramów.

Ekran i głośniki

Nie miałem żadnych oczekiwań związanych z ekranami zastosowanymi w Xiaomi Mix Flip i bardzo miło się zaskoczyłem. Do tej pory za wzór we „flipach” uważałem wyświetlacze z Motorola Razr 50 Ultra. Xiaomi Mix Flip podniósł poprzeczkę jeszcze wyżej. Składany 6,86-calowy ekran LTPO OLED o rozdzielczości 1224×2912 pikseli (proporcje 22:9) jest piękny. Oferuje odświeżanie obrazu z częstotliwością 120 Hz (adaptacyjną 1-120 Hz), wspiera Dolby Vision, HDR10 i HDR10+, podobnie jak 10-bitową głębię koloru, a jego szczytowa jasność to 3000 nitów. Nic mu nie brakuje.

Czy zagięcie widać? To zależy, pod jakim kątem spojrzymy i co w danym momencie będzie wyświetlane na ekranie. Można o nim zapomnieć.

4,01-calowy ekran zewnętrzny OLED o rozdzielczości 1392×1208 pikseli przed uszkodzeniami chroni szkło Xiaomi Dragon Crystal. Jego parametry przewyższają choćby ekran składany o tyle, iż oferuje on 12-bitową głębię kolorów. Pozostałe parametry są identyczne. Realna jasność obu paneli w trybie Sunlight Mode, podbijającym ten parametr, sięga około 1300 nitów. Jaśniejszy ekran ma chyba jedynie Samsung Galaxy Z Flip6.

W parze z cieszącymi oczy ekranami idą również ponadprzeciętnie grające głośniki stereo – jeden dedykowany do multimediów, drugi zaś wykorzystywany do prowadzenia rozmów. Dźwięk jest donośny, choć nie tak bardzo jak w królującej w tej kwestii Motorola Razr 50 Ultra, czysty i przyjemnie basowy. jeżeli chodzi o dźwięk, telefon ma certyfikacje Hi-Res Audio, Hi-Res Audio Wireless i Dolby Atmos. Do oglądania filmów ten sprzęt nadaje się wręcz idealnie… o ile nie przeszkadzają Wam proporcje 22:9.

Wydajność i oprogramowanie

W składanych telefonach stosunkowo często stosuje się nieflagowe procesory z prostej przyczyny: w obudowie tych urządzeń trudno zmieścić akumulatory o dużej pojemności. Xiaomi w modelu Mix Flip poszło na całość i sięgnęło po flagowy układ Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, któremu asystują szybka pamięć RAM LPDDR5X i szybka pamięć na dane UFS 4.0. Skutek? telefon działa jak burza i bez jakichkolwiek przycięć, także w najbardziej wymagających grach. Pod bardzo dużym obciążeniem do akcji wkracza jednak throttling, przez których wydajność jest obniżana.

Xiaomi Mix Flip obsługuje dwie karty SIM w formacie nano, jednak nie ma w nim obsługi eSIM – wielka szkoda. Mamy tu także Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, NFC i Wi-Fi Direct.

Urządzenie działa rzecz jasna pod kontrolą najnowszego HyperOS 2, bazującego na Androidzie 14. Da się tu uruchomić dwie aplikacje w dwóch oknach obok siebie, jest lubiana karuzela tapet i interfejs doskonale znany użytkownikom wcześniejszego MIUI. Implementacja AI? Oczywiście nie zabrakło. Gumka AI pozwoli usuwać niepożądane obiekty ze zdjęć, a asystent Google Gemini może zastąpić wyszukiwarkę Google (choć nie ufajcie mu przesadnie). Jest też parę innych użytecznych funkcji i apek bazujących na sztucznej inteligencji, jak tłumacz, notatnik i funkcja generowania napisów przez AI.

A jak od strony systemu przemyślano wyświetlanie treści na ekranie zewnętrznym? Sensownie. Użytkownik może z tego poziomu uruchomić aparat do zrobienia sobie selfie, ale też bezproblemowo korzystać z przeglądarki internetowej. Nie zabrakło dedykowanych tapet i widżetów. Z zamkniętego telefona da się zadzwonić, wysłać SMS-a, otworzyć kalkulator, kalendarz, ustawić alarm, sprawdzić pogodę, odpalić YouTube… Sporo tego. Nie każdą aplikację otworzycie na małym ekranie, ale lista rośnie z każdym dniem.

Xiaomi Mix Flip – aparaty

W Xiaomi Mix Flip mamy łącznie trzy aparaty – jeden nad głównym, rozkładanym ekranem oraz dwa w asyście ekranu zewnętrznego. Jak przystało na składany telefon, z aparatów „zewnętrznych” można wygodnie korzystać także do robienia sobie selfie w doskonałej jakości. W tym kontekście doskwiera nieco brak obiektywu ultraszerokokątnego. Xiaomi postawiło na zestaw w postaci kamery głównej 50 Mpix z sensorem OmniVision OVX8000 i obiektywem f/1.7 oraz sensora 50 Mpix OmniVision OV60A z teleobiektywem f/2.0 z OIS i 2-krotnym zoomem optycznym. Kamerka przednia to moduł OmniVision OV32B o rozdzielczości 32 Mpix z obiektywem f/2.0.

Xiaomi Mix Flip to bezapelacyjnie jeden z najlepszych składanych telefonów fotograficznych. Zdjęciom wykonanym za dnia i w nocy aparatem głównym trudno cokolwiek zarzucić. W domyślnym trybie (nie Leica Authentic) zdjęcia dzienne mają doskonałą rozpiętość tonalną, kontrast, ostrość oraz zbalansowane kolory. Te nocne mają odpowiednio dobraną ekspozycję, niskie zaszumienie i niezłe kolory.

Aparat z teleobiektywem w niczym nie ustępuje kamerce głównej, oferując podobny zestaw pozytywnych wrażeń, może z odrobinkę tylko gorszymi kolorami – ustępuje mu też nieco w trudnych warunkach oświetleniowych, gdzie zdjęcia tracą trochę na ostrości. 4-krotny zoom hybrydowy jest oczywiście w pełni używalny i dopiero analiza zdjęć na dużym monitorze zdradza, iż tu i ówdzie brakuje nieco ostrości. Przednia kamerka jest po prostu w porządku, ale i tak do selfie będziecie używać aparatów głównych.

Aparatem głównym w Xiaomi Mix Flip zarejestrujecie filmy 8K w 24 klatkach na sekundę. Teleobiektyw, podobnie jak kamerka „przednia” nagrywają wideo w maksymalnej „jakości” 4K i w 60 klatkach na sekundę. Filmy są ładne, szczegółowe i zasługują na pozytywną ocenę – sami zobaczcie.

Akumulator i czas ładowania

Piętą achillesową w zasadzie każdego składanego telefona jest czas działania na baterii. Xiaomi Mix Flip wyposażono w akumulator o pojemności aż 4780 mAh. Wydawać by się mogło, iż obecny na pokładzie energożerny i wydajny układ Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 zniweluje wszelkie płynące z tego korzyści, ale… wcale tak nie jest. Xiaomi Mix Flip jest wydajniejszy od Motoroli Razr 50 Ultra, zapewniając przy tym podobny czas działania na baterii. Wyróżnia się czasem działania pośród składaków w typowym użytkowaniu polegającym na przeglądaniu sieci i graniu w gry.

Kolejną zaletą Xiaomi Mix Flip jest wsparcie dla szybkiego ładowania z mocą 67 W. I tak, w zestawie jest ładowarka, bo telefon wprowadzono do sprzedaży w minionym roku, więc nowe przepisy unijne go nie dotyczą. Od zera do pełna telefon za jej pomocą naładujecie w 50 minut. W 15 minut ładowania uzupełnicie stan baterii od zera do około 40 procent. Niestety, zabrakło wsparcia dla ładowania bezprzewodowego.

Xiaomi Mix Flip – czy warto?

W momencie premiery Xiaomi Mix Flip byłem zdumiony jego wysoką i wyższą od konkurencji ceną. Po teście wiem już, dlaczego Xiaomi Mix Flip został tak wyceniony i Wy po lekturze tej recenzji też powinniście. Jest po prostu najlepszym telefonem typu „flip”. Z Motorola Razr 50 Ultra wygrywa wydajnością, jakością zdjęć i odrobinkę ładniejszymi ekranami. Samsunga Galaxy Z Flip6 miażdży czasem działania na baterii, wyświetlaczami i możliwościami fotograficznymi, choć ustępuje mu w kwestii wodoszczelności oraz bezprzewodowego ładowania, którego telefon Xiaomi nie oferuje.

Xiaomi Mix Flip to telefon ładny, wydajny, wyróżniający się w rodzinie składaków typu flip czasem działania na baterii i pięknymi ekranami, w parze z którymi idą dobrej klasy głośniki. Teraz, gdy jego cena spadła, stał się sensowniejszą propozycją dla miłośników takich telefonów. To bardzo udany sprzęt, w którym zabrakło mi tylko ochrony przed wodą i pyłem oraz aparatu z obiektywem ultraszerokokątnym.

Mocne strony:

  • flagowa wydajność
  • przepiękny design
  • jedne z najlepszych ekranów w składakach typu „flip”
  • dobrej klasy głośniki stereo
  • naprawdę dobra jakość zdjęć i filmów
  • zaskakująco długi czas działania na baterii (jak na taki telefon)
  • szybkie ładowanie
  • ładowarka 67 W w zestawie

Słabe strony:

  • mocny throttling pod dużym obciążeniem
  • brak kamery z obiektywem ultraszerokokątnym
  • brak odporności na wodę i kurz
  • brak eSIM
Urządzenie otrzymało wyróżnienie „Dobry produkt – WYBÓR REDAKCJI”
składane telefonysmartfonyXiaomi
Idź do oryginalnego materiału