Zapomnij o HDD i SSD. Tak wygląda technologia przyszłości

8 godzin temu

Nośniki, które mogą przeżyć cywilizację i przetrwać choćby najbardziej ekstremalne warunki? Brzmi jak science-fiction, ale być może już niedługo staną się codziennością

Cerabyte to niemiecki start-up, który pracuje nad stworzeniem niezniszczalnych nośników danych. I chociaż brzmi to dość nieprawdopodobnie, to firma jest na dobrej drodze – wszystko za sprawą szkła. Przy przechowywaniu w odpowiednich warunkach jest to materiał naturalnie odporny na starzenie się, a przy tym nie straszne mu czynniki środowiskowe, które z łatwością doprowadzą do ruiny znane nam i stosowane w tej chwili rozwiązania.

Pojemność pozostawia wiele do życzenia – w tej chwili to 1 GB

Aby udowodnić potencjał drzemiący w ich pomyśle, Cerabyte poddało stworzony przez siebie nośnik ekstremalnym testom. Mowa tutaj o gotowaniu w słonej wodzie czy trzymaniu w rozgrzanym do 250℃ piecu. Wynik? Urządzenie wyszło z eksperymentów bez szwanku, a zapisane na nim dane pozostały w 100% nienaruszone. Co ciekawe, proces gotowania trwał kilka dni, w czasie których jako pierwszy poddał się czajnik. Niemcy obiecują też, iż ich dzieło może przechowywać dane przez nawet 5000 lat, chociaż w tej chwili trudno to zweryfikować.

Dane są nadrukowywane dzięki femtosekundowych laserowych nanoskalowych otworów w podłożu ceramicznym o grubości od 50 do 100 atomów – i to jest właśnie pięta achillesowa przedsięwzięcia, gdyż ceramika jest mniej wytrzymała niż szkło. Kolejnym wrażliwym elementem jest materiał użyty do ich połączenia, a także interfejs. Jednak choćby jeżeli nośniki Cerabyte będą wrażliwe na uszkodzenia na skutek wstrząsów, uderzeń czy temperatury powyżej 1400℃ – to i tak mogą się okazać najbezpieczniejszą metodą na trzymanie danych.

Na tę chwilę niestety nie pomieszczą one zbyt dużo – mowa o maksymalnie 1 GB po każdej ze stron nośnika. Jednak firma prężnie działa by zwiększyć ich możliwości, a w planach jest wprowadzenie również rozwiązań taśmowych, roboczo nazwanych CeraTape. Te z kolei mają mieć możliwości przechowania nawet 1 EB (jednego eksabajta) danych.

Idź do oryginalnego materiału