
Jeśli chcesz zobaczyć coś, co zapiera dech w piersiach i zdarza się niezwykle rzadko, już teraz zaznacz datę 2 sierpnia 2027 r. w swoim kalendarzu. Tego dnia czeka nas najdłuższe całkowite zaćmienie Słońca w XXI wieku, a jeżeli nie przegapisz tej okazji, zobaczysz aż 6 minut i 23 sekundy ciemności w środku dnia. Brzmi nieprawdopodobnie? To jeszcze nic, kolejna szansa na tak długi spektakl trafi się dopiero za 87 lat, w 2114 r.
Choć częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne z wielu miejsc w Europie, Afryce i Azji, pełne zaćmienie będzie widoczne tylko w wąskim pasie przecinającym fragment Ziemi. Najlepsze warunki do obserwacji będą panowały w Egipcie, a dokładniej w Luksorze, mieście leżącym nad Nilem, znanym z największych zabytków starożytności i licznie odwiedzanym przez polskich turystów.
Bardzo długie zaćmienie
To właśnie tam 2 sierpnia 2027 r. Księżyc całkowicie zasłoni tarczę Słońca na rekordowe 6 minut i 21 sekund, zamieniając dzień w noc. Dla porównania większość zaćmień trwa zaledwie kilka minut, a wiele z nich nie przekracza choćby 2 minut. Tak długi spektakl zdarza się raz na kilka pokoleń.
Najdłuższe z ostatnich zaćmień miało miejsce 20 czerwca 1955 r. (7 min 8 s) na zachód od Filipin. Maksymalny możliwy czas trwania zaćmienia Słońca to 7 min 31 s. Zaćmienie trwające 7 min 29 s powinno wystąpić na środkowym Atlantyku 16 lipca 2186 r.
Kluczem jest Księżyc
Dlaczego akurat zaćmienie w 2027 r. będzie takie wyjątkowe? Kluczem jest położenie Księżyca względem Ziemi. W dniu zaćmienia będzie on wyjątkowo blisko naszej planety, zaledwie 2,5 godz. przed osiągnięciem perygeum, czyli punktu najbliższego Ziemi na swojej orbicie. To oznacza, iż będzie się wydawał na niebie większy niż zazwyczaj, na tyle duży, by całkowicie przesłonić tarczę Słońca.
Dzięki temu długość całkowitego zaćmienia znacznie się wydłuży, w centrum pasa całkowitości może wynieść choćby 6 minut i 23,2 sekundy.
Więcej na Spider’s Web:
Europa też coś zobaczy. Ale nie wszystko
Jeśli nie planujesz wyprawy do Egiptu, wciąż masz szansę zobaczyć coś niezwykłego. Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne również z Hiszpanii, Włoch, Grecji, Turcji, Maroka, Tunezji i państw Bliskiego Wschodu. Jednak nie będzie to pełne zaćmienie, tarcza słoneczna zostanie przesłonięta tylko częściowo, a to zupełnie inna liga doświadczeń.
W przypadku całkowitego zaćmienia dzień naprawdę zamienia się w noc. Spada temperatura, ptaki milkną, niebo robi się ciemne jak podczas zmierzchu, a wokół tarczy Księżyca pojawia się srebrzysta korona słoneczna. To uczucie nie ma sobie równych, żadne zdjęcie ani film nie oddają w pełni tego, co widzi i czuje człowiek na żywo.
Jeśli więc marzysz o podróży życia, która połączy egzotykę z nauką i kosmicznym zachwytem, Egipt 2027 może być idealnym celem. A jeżeli się spóźnisz, cóż, kolejna taka szansa pojawi się dopiero w 2114 r.
Zaćmienia Słońca to najbardziej spektakularne naturalne zjawiska, jakie można zobaczyć bez teleskopu. Ale żeby doświadczyć ich w pełni, trzeba być we właściwym miejscu, o odpowiednim czasie, dosłownie w cieniu Księżyca. Taka szansa nie zdarza się co roku. A ta, która nadchodzi, może być najbardziej niezwykłą w twoim życiu.