System „Vital”, stworzony przez uczniów warszawskiej Akademeii High School, został zaprezentowany ekspertom Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego. Rozwiązanie ma usprawnić diagnostykę i poprawić bezpieczeństwo pacjentów SOR-ów.
Czterech uczniów Akademeii High School w Warszawie – Aliaksandr Kuryla, Jakub Rudnicki, Tomasz Rymaszewski i Jan Stęczniewski – opracowało system „Vital”, który zdobył „Nagrodę Pozytywnego Wpływu” w programie Samsung Solve for Tomorrow. Inspiracją do projektu były osobiste doświadczenia i historie bliskich, którzy zetknęli się z problemami polskich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, takimi jak długie oczekiwanie na pomoc czy przemęczenie personelu.
System „Vital” składa się z opasek monitorujących temperaturę, saturację, ciśnienie i EKG pacjentów. Zebrane dane trafiają w czasie rzeczywistym do aplikacji dla zespołu triaż, umożliwiając personelowi szybki dostęp do aktualnych parametrów życiowych wszystkich oczekujących na pomoc. jeżeli którykolwiek z parametrów odbiega od normy, system natychmiast to sygnalizuje. Dzięki temu lekarze i pielęgniarki nie muszą przemierzać oddziału, by sprawdzać stan pacjentów – wszystko jest widoczne na ekranie komputera.

Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem przedstawicieli Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego, którzy widzą potencjał „Vital” nie tylko w szpitalach, ale także w medycynie ratunkowej i podczas masowych zdarzeń. Szybka, zdalna ocena stanu zdrowia wielu poszkodowanych jednocześnie może znacząco usprawnić akcje ratunkowe, zwłaszcza iż system Państwowe Ratownictwo Medyczne obsługuje ponad 3 miliony zgłoszeń rocznie.
Twórcy podkreślają, iż ich celem jest realna poprawa komfortu i bezpieczeństwa pacjentów oraz zwiększenie efektywności pracy personelu medycznego. – „Naszym celem było stworzenie rozwiązania, które nie tylko zwiększa efektywność pracy personelu medycznego, ale także poprawia komfort i bezpieczeństwo pacjentów oczekujących na pomoc. Inspiracją do projektu była chęć realnej zmiany, zwłaszcza w tak wrażliwym obszarze jak medycyna, gdzie każda minuta ma znaczenie” – komentują członkowie zespołu.
