Oferta średniopółkowych telefonów Realme w Polsce poszerzyła się, bo do modeli Realme 14 Pro i Pro+ dołączyły ostatnio Realme 14 i 14+. Oprócz nich producent wprowadził jednak do sprzedaży kolejny, jeszcze tańszy telefon, czyli Realme 14T 5G. Sprawdziłam już, co to urządzenie ma w zanadrzu i czy jest ono warte swej niewygórowanej ceny.
Specyfikacja i cena
Realme 14T 5G jest oferowany w Polsce w cenie 1199 złotych. Za te pieniądze otrzymujemy telefon z 6,67-calowym ekranem AMOLED, aparatem 50 MP z tyłu, a także akumulatorem o pojemności aż 6000 mAh, obsługującym ładowanie przewodowe z mocą 45 W. Za jego wydajność odpowiada układ Mediatek Dimensity 6300.

Ten telefon można kupić w tylko jednej wersji sprzętowej, z 8 GB pamięci RAM LPDDR4X oraz 256 GB pamięci na dane w standardzie UFS 2.2. Tę drugą można jednak rozszerzyć z użyciem karty microSD. jeżeli chodzi o system, to na start dostajemy tu Androida 15 z nakładką Realme UI 6.0. Pełna specyfikacja poniżej.
Realme 14T 5G – specyfikacja:
Budowa i jakość wykonania
Realme 14T 5G nie jest urządzeniem przesadnie wyróżniającym się, natomiast jego design można określić mianem schludnego. Mamy tu płaskie ramki, płaskie plecki, zaokrąglone rogi i subtelny wzór na tylnym panelu. Cieszy to, iż ten telefon jest dostępny w ciekawych kolorach – nie tylko czarnym, ale też zielonym i fioletowym.

Konstrukcja Realme 14T 5G to głównie tworzywo sztuczne, ale sięgnięcie po etui pozwala opóźnić pojawienie się na jego obudowie zarysowań. Co ważne, ta obudowa ma matową powierzchnię i trudno dostrzec na niej zabrudzenia. Ponadto nie należy do przesadnie śliskich. Całe urządzenie jest dość spore, ale jednocześnie lekkie. W dłoni leży dość wygodnie, natomiast osobiście chciałabym, by jego krawędzie były bardziej wygładzone.
Zastosowana tu zawartość ramek to taki standard, składający się na przyciski zasilania i do zmiany głośności, zestaw maskownic dla mikrofonów i głośników, a także tackę na karty SIM i microSD. Na pleckach umieszczono oczywiście logo producenta, a także niską wyspę aparatów.



Niestety nie wiadomo, jakim szkłem pokryto wyświetlacz tego telefonu, natomiast można docenić to, iż na nim znalazła się jeszcze dodatkowa, fabryczna folia ochronna. A czy Realme 14T 5G jest wodoodporny? Jak najbardziej, jako iż spełnia normy IP68 i IP69. Może on wyjść bez szwanku z zanurzenia go na głębokość do 2,5 metra na 30 minut. Nie straszna mu choćby gorąca woda.
Co dostajemy w zestawie z Realme 14T 5G? Oczywiście brakuje w nim ładowarki, natomiast zawiera on przewód USB, pin do tacki SIM i niezbędną dokumentację. W pudełku egzemplarza testowego było też etui natomiast opisy polskich sklepów sugerują, iż zestawy sprzedażowe go nie otrzymały.
Wyświetlacz – Realme 14T 5G ma AMOLED
Mimo iż Realme 14T 5G to wodoodporny telefon za mniej niż 1200 złotych, to mamy w nim do czynienia z panelem AMOLED, i to takim o odświeżaniu do 120 Hz i rozdzielczości FHD+. Jest to ekran otoczony dość szerokimi ramkami (w oczy rzuca się zwłaszcza ta dolna), ale to wciąż ekran AMOLED – o głębokich czerniach, bardzo dobrym odwzorowaniu kolorów i szerokich kątach widzenia. Pozwala on choćby włączyć AOD i go spersonalizować – ten pokazuje się dopiero po dotknięciu ekranu lub podniesieniu urządzenia, ale dla wielu z Was prawdopodobnie i tak będzie to zaletą.

Niestety zabrakło tu wsparcia dla treści HDR, bo szerokim zakresem dynamicznym nie można cieszyć się choćby na YouTube. A jak jest z jasnością tego panelu? Jego czytelność nie stanowi problemu, choćby w ostrym słońcu. Zadowalająca jest też reakcja na dotyk, a jeżeli chodzi o częstotliwość odświeżania, to domyślnie wyświetlacz pracuje w trybie adaptacyjnym od 60 do 120 Hz. Odświeżanie można jednak ustawić na sztywno na 60 lub 120 Hz.
Optyczny czytnik linii papilarnych jest umieszczony pod ekranem dość nisko, ale działa bez zarzutu. U góry widać rzecz jasna wcięcie na przedni aparat.

Głośniki to jednak nie to
Głośniki stereo zastosowane w tym telefonie tworzą rzecz jasna układ hybrydowy, w którym jeden z głośników pełni też funkcję głośnika do rozmów. Niestety podczas odtwarzania muzyki słychać, iż ten głośnik o podwójnej roli gra ciszej niż drugi. Poza tym brzmieniu brakuje tu basów, a pozostałe części pasma są przytłumione i brakuje im klarowności. Ogólnie rzecz biorąc jakość audio oceniam zatem nisko.

Oprogramowanie z funkcjami AI
Podobnie jak Realme 14 Pro 5G, Realme 14T 5G trafił do sprzedaży z systemem Android 15 i nakładką Realme UI 6 na pokładzie. Ponownie przypomnę, iż mowa o nakładce przyjemnej w obsłudze, z czytelnym interfejsie i działającej płynnie, bez zacięć. Poza tym oferuje ona spore możliwości personalizacji.





Do wad systemu tego telefonu należy obecność karuzeli tapet z reklamami, choć ją na szczęście można wyłączyć. Poza tym na szczęście można odinstalować większość aplikacji, które preinstalowano na urządzeniu. Tych jest niestety sporo i obejmują one całe mnóstwo mobilnych gier.



Realme 14T 5G należy do telefonów Realme obsługujących funkcję Mini Capsule, po polsku określaną mianem Minikapsułki. Przypomina ona dynamiczną wyspę znaną z iPhone’ów i pozwala wyświetlać w okolicy przedniego aparatu informacje o baterii, odtwarzanej muzyce i nie tylko.
Nawet w tym urządzeniu Realme zdecydowało się też uwzględnić pewne funkcje AI. Raz, iż pozwala ono korzystać z asystenta Gemini i funkcji Zakreśl by Wyszukać, to w edytorze zdjęć mamy do dyspozycji opcje zwiększania z udziałem AI wyrazistości twarz oraz usuwania niechcianych obiektów. Jest też opcja Inteligentna Pęta AI, ale dla mnie jest ona mało praktyczna. Poza tym funkcje AI dostępne w edytorze zdjęć działają z różną skutecznością.



W temacie łączności mamy tu wszystko, co niezbędne – łączność 5G, Wi-Fi 6, a także Bluetooth 5.3. Realme 14T 5G posiada też oczywiście moduł NFC i miejsce na dwie karty SIM (jedno wymienne z kartą microSD). Zabrakło zaś wsparcia dla eSIM, ale w tym przedziale cenowym nie jest to zaskoczeniem.

A co ze wsparciem? Realme obiecuje w Polsce 5 lat aktualizacji systemu i 6 lat aktualizacji zabezpieczeń. To świetne wieści.
Wydajność
Za wydajność Realme 14T 5G odpowiada układ Mediatek Dimensity 6300, wspierany przez 8 GB pamięci RAM LPDDR4X i 256 GB pamięci wewnętrznej w standardzie UFS 2.2. Jest to oczywiście standard dość powolny, ale aplikacje i tak nie otwierają się tu przesadnie długo. Wspomniałam już też, iż sam system działa płynnie. Nie doświadczyłam w jego przypadku żadnych przycięć.
W benchmarku Geekbench 6 ten telefon uzyskał 1966 punktów w wielordzeniowym teście CPU, 775 punktów w jednordzeniowym CPU, a w AnTuTu 10 dokładnie 446 629 punktów. Innymi słowy, Realme 14T 5G oferuje dość niską wydajność i nadaje się do grania raczej w mało wymagające gry, ale jakieś kompromisy producent musiał poczynić, by zaimplementować tu ekran AMOLED i wodoodporną konstrukcję.



Na tym telefonie odpaliłam też stress test (3DMark Wild Life Extrememe Stress Test). Poradził on z nim sobie całkiem dobrze – to znaczy uzyskał kilka punktów, ale ewidentnie nie doświadczył throttlingu. Wydajność urządzenia na przestrzeni testu spadła w niewielkim stopniu, co po części może być zasługą zastosowanego tu systemu chłodzenia z komorą parową, a po części kulturą pracy układu.



Bateria
Akumulator o pojemności aż 6000 mAh to niewątpliwie duża zaleta omawianego telefonu. Ale czy taka pojemność przekłada się tu na długi czas pracy? Na szczęście tak. Realme 14T 5G może wytrzymać choćby dwa dni codziennego użytkowania bez ładowania, a choćby dłużej, w zależności od intensywności użytkowania. W teście odtwarzania wideo z YouTube (w zacienionym pomieszczeniu oraz przy automatycznej jasności ekranu, głośności na poziomie 30% i włączonych danych pakietowych, i Wi-Fi) wytrwał 17 godzin i 15 minut, czyli po prostu długo. Zaznaczę jednak, iż Realme 14T 5G pozwala odtwarzać filmy na YT maksymalnie w rozdzielczości 1440p, podczas gdy zwykle uruchamiam je na telefonach w rozdzielczości 2160p.

Nie dziwi mnie to, iż Realme 14T 5G nie obsługuje ładowania bezprzewodowego. Ładowanie przewodowe z mocą 45 W to natomiast więcej niż to, co oferują niektóre flagowce.
Realme 14T 5G – foto i wideo
Realme 14T 5G posiada podwójny aparat tylny. O ile jednak jego główny sensor to jednostka o rozdzielczości 50 MP, to bez optycznej stabilizacji obrazu. Poza tym towarzyszący mu drugi sensor to tylko jednostka pomocnicza, o rozdzielczości 2 MP. Aparat przedni dysponuje rozdzielczością 16 MP i nie ma autofokusa. Przyjrzyjmy się jednak zdjęciom, które te sensory wykonują.

Aparat tylny
Przeglądając zdjęcia z Realme 14T 5G, można dostrzec pewne niedociągnięcia, ale część z nich zauważyłam dopiero na większym ekranie komputera. Kolory z reguły dobrze oddają rzeczywistość, a kontrast jest wysoki, ale często widać nadmierny wpływ wyostrzających algorytmów – zerknijcie chociażby na liście drzew. Zoom cyfrowy 2x to zoom niemalże bezstratny, ale niezależnie od tego czy korzystamy z przybliżenia, czy nie, brak optycznej stabilizacji obrazu czasem daje się we znaki, zwłaszcza nocą.






















Po zmroku na fotografiach mocno giną detale. Pojawia się też spore zaszumienie.

















Aparat przedni
Przedni sensor nie robi zdjęć wybitnych, natomiast są one w zupełności akceptowalne. Unikałabym tu jednak trybu portretowego, który nadmiernie rozmywa krawędzie bohatera zdjęcia – i mówię tu nie tylko o włosach.



Możliwości wideo
Realme 14T 5G pozwala na nagrywanie filmów maksymalnie w rozdzielczości 1080p – przy 60 klatkach na sekundę w przypadku aparatu tylnego i przy 30 klatkach na sekundę w przypadku aparatu przedniego. To dość kiepskie parametry, ale jakość wideo z tego telefonu pozostawiam Waszej ocenie.
Realme 14T 5G – czy warto?
Realme 14T 5G to dobra propozycja dla użytkowników szukających niedrogiego, ale praktycznego telefonu. W cenie 1199 zł otrzymujemy bowiem urządzenie z dużym ekranem AMOLED 120 Hz, pojemnym akumulatorem 6000 mAh, wodoodporną obudową (IP68/IP69), a także z nowym Androidem 15 i płynnie działającą nakładką Realme UI 6.0. Ten telefon sprawdza się w codziennym użytkowaniu, oferując zadowalającą responsywność oraz dodatki takie jak Mini Capsule czy AI do edycji zdjęć. To solidny sprzęt do przeglądania Internetu, oglądania filmów czy korzystania z mediów społecznościowych.

Nie obyło się jednak bez kompromisów. Realme 14T 5G ma przeciętne głośniki, bardzo podstawowy zestaw aparatów bez OIS, ograniczone możliwości nagrywania wideo i nie oferuje wsparcia dla HDR. Zastosowany układ Dimensity 6300 nie jest stworzony do wymagających gier, a system zawiera niechciane aplikacje. Mimo tych mankamentów w swojej klasie cenowej Realme 14T 5G jest ciekawą pozycją.
Mocne strony:
- Bardzo pojemna bateria i długi czas pracy
- Ładowanie 45 W
- Wodoodporność IP68/IP69
- Obsługa kart microSD
- Android 15 z przyjemną nakładką
- NFC
- Ekran AMOLED
- Długie wsparcie aktualizacjami
Słabe strony:
- Przeciętna jakość zdjęć i brak OIS
- Kiepskie głośniki
- Brak wsparcia dla HDR i eSIM
- Dość niska wydajność
- Dużo preinstalowanych aplikacji